Aktualności

Szkolenie nt. interwencji policyjnych wobec osób z zaburzeniami psychicznymi oraz z niepełnosprawnością intelektualną

Zgodnie z art. 30 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej „przyrodzona i niezbywalna godność człowieka stanowi źródło wolności i praw człowieka i obywatela. Jest ona nienaruszalna, a jej poszanowanie i ochrona jest obowiązkiem władz publicznych.” Obowiązek ten dotyczy wszystkich obywateli bez względu na ich sprawność fizyczną czy psychiczną.

Zachowanie praw i godności osób z niepełnosprawnością intelektualną, podniesienie wiedzy i kompetencji organów ścigania stało się podstawą do podjęcia działalności szkoleniowej dla funkcjonariuszy Policji dotyczącej wczesnego rozpoznania, a następnie prowadzenia postępowania wobec osób z niepełnosprawnością intelektualną.  

Mając na uwadze podnoszenie kompetencji zawodowych policjantów w obszarze podejmowania interwencji wobec osób z zaburzeniami psychicznymi lub niepełnosprawnością intelektualną w dniu 7 czerwca 2018 roku w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Szczecinie odbyło się pierwsze z trzech zaplanowanych na ten rok szkolenie tematyczne dla funkcjonariuszy pionu prewencyjnego w swojej służbie odpowiedzialnych za przeprowadzanie interwencji również wobec osób ze wskazaną powyżej niepełnosprawnością.

Szkolenie zrealizowane zostało przez lekarza psychiatrę i psychoterapeutę Poradni Zdrowia Psychicznego SP ZOZ MSWiA przy ul. Piotra Skargi w Szczecinie  oraz Kierownika Sekcji Doskonalenia Zawodowego Wydziału Kadr i Szkolenia KWP w Szczecinie.

Istotą szkolenia było wypracowanie modelu prowadzenia interwencji policyjnej, kiedy jej podmiotem jest osoba pobudzona, agresywna, poza autokontrolą emocjonalną, nie respektująca poleceń policjantów, stawiająca czynny opór.

 

Powrót na górę strony