Aktualności SEiRP

BIAŁOWIEŻA I PODLASIE 15.06 - 21.06.2019

Wycieczkę na Podlasie rozpoczęliśmy porannym wyjazdem ze Szczecina. Przyjazd do Drohiczyna- zwiedzanie: Góra Zamkowa i kolegium Jezuitów, klasztor Franciszkanów i Benedyktynek. Przejazd do Mielnika , zwiedzanie: góra zamkowa i kopalnia kredy, następnie przejazd na Grabarkę, zwiedzanie prawosławnego sanktuarium: wzgórze pątników, rekonstrukcja zabytkowej cerkwi, cudowne źródełko i Hajnówka.

Następnego dnia po śniadaniu zwiedzaliśmy Białowieżę: Park Pałacowy, Muzeum Przyrodniczo-Leśne (nowoczesna prezentacja multimedialna), wieża widokowa, Rezerwat Pokazowy Żubrów, przejście trasą turystyczną po Puszczy Białowieskiej.

Przejazd do Czarna Wieś Kościelna - wizyta w zakładzie kowalskim i garncarskim. Wizyta w dworku szlacheckim w Pentowie, na terenie którego znajduje się największe na Podlasiu skupisko gniazd bocianich, obserwacja życia bocianów, obserwacja przyrody w starorzeczach Narwi ( rzeka Narew - polska Amazonia). Przyjazd do Kurowa, zwiedzanie siedziby Narwiańskiego Parku Narodowego, piesza wycieczka szlakiem turystycznym po kładce.

Zwiedzanie Białegostoku: Park i Pałac Branickich, Pałacyk Gościnny, stary kościół farny, cekhauz. Ratusz, dom św. Marcina, przejazd do Choroszczy, zwiedzanie Letniej Rezydencji Branickich - Muzeum Wnętrz Pałacowych, park krajobrazowy, którego osie stanowią krzyżujące się kanały i  Tykocina, zwiedzanie muzeum w dawnej synagodze. Od 1977 roku stanowi ono siedzibę Muzeum Kultury Żydowskiej. Obecnie muzeum posiada bardzo bogatą kolekcję judaiców. W synagodze niesamowity przewodnik udostępnił nam możliwość zwiedzenia  wieży, w której  urządzono pokój rabina oraz rekonstrukcję Seder Pesach, czyli wieczerzy paschalnej. Na  placu w Tykocinie stoi pomnik S. Czarneckiego oraz kościół Świętej Trójcy, niestety w remoncie.

Wyjazd na tzw. Szlak Tatarski: Supraśl - Prawosławny Monastyr Męski, Pałac Bucholtzów, Domy Tkaczy, Dworek Zachertów. Sokółka - Muzeum Ziemi Sokólskiej. Bohoniki - meczet, nad którym góruje wieża z półksiężycem. Jest również mizar. Przejazd do Krynki - synagoga i kirkut. Kruszyniany - meczet i mizar. Kruszyniany to jedna z dwóch wsi w Polsce, gdzie ocalał po wojnie drewniany meczet. Żyją tu obok siebie wyznający islam potomkowie dawnych polskich Tatarów, wierni prawosławni i katolicy. Kiedyś mówiło się "triniediela" (trzyświąteczna): w piątek świętowali muzułmanie - Tatarzy, w sobotę Żydzi, a w niedzielę katolicy i prawosławni. Dżemil Gembicki - dzięki za historie, zaprowadził nas na muzułmański cmentarz, po drodze opowiadając dowcipy, jako przewodnik czuje się jak ryba w wodzie. W Kruszynianach chcieliśmy spróbować tatarskich smakołyków, niestety nie wszystkim się udało! A miało być smacznie i ciekawie.  Fama o niezrównanej kuchni Dżennety i o gościnności poszła w las.

Wyjazd do Augustowa: zwiedzanie miasta i rejs statkiem po Kanale Augustowskim do Studzienicznej (rejs wart poświęcenia czasu i pieniędzy), zwiedzanie sanktuarium. Sejny - zwiedzanie najciekawszych zabytków miasta, Puńsk, zwiedzanie stolicy polskich Litwinów. Jednym z zabytków świadczących o litewskim dziedzictwie kulturowym jest skansen - zagroda litewska (oddana w 1992 roku). W zagrodzie wystawiane są sztuki teatralne, przeglądy zespołów folklorystycznych, spotkania kapeli ludowych. W chacie - muzeum eksponowane są wystawy rękodzielnictwa i tkactwa. Następnie zwiedzaliśmy Suwalski Park Krajobrazowy:  m.in. Góra Cisowa (wznosi się na wysokość 256 m n.p.m. kształtem przypomina stożek krateru wulkanu, zwana Suwalską Fudżijamą), Smolniki - Punkt Widokowy Pana Tadeusza, Stara Hańcza jezioro Hańcza  (najgłębsze jezioro w Polsce, wody zaliczane do I klasy czystości, atrakcyjne miejsce do nurkowania, występują takie ryby jak: miętus, głowacz pręgopłetwy, sieja wigierska, silawa i stynka), Głazowisko Bachanowo i wiadukty w Stańczykach.  

Zwiedzanie miasta Suwałki: Muzeum Marii Konopnickiej, Krzywe - siedziba Wigierskiego Parku Narodowego, przejście ścieżką, Wigry - pięknie położony zespół klasztorny Pokamedulski i Dowspuda - portyk wjazdowy i park pałacu Paca (niesłychanie wystawny i kosztowny pałac dowodził bogactwa fundatora i przeszedł do skarbnicy polskich powiedzonek w postaci: "Wart Pac pałaca, a pałac Paca".

Wycieczkę zorganizowało Biuro "MARIA" w Szczecinie. Noclegi mieliśmy: Hajnówka - Hotel Zajazd Bartnik, Białystok - Hotel Turkus i Olecko - Hotel Olecko. Mieliśmy możliwość spróbowana regionalnych potraw. Przez 7  dni podziwialiśmy piękną przyrodę w nienaruszonym stanie. Podlasie ze względu na wyjątkowe walory ekologiczne zwane Zielonymi Płucami Polski. Mieliśmy możliwość przyjrzenia się współistnienia wielu narodowości, wyznań, kultur, obyczajów i tradycji. Spotykali się tu Polacy, Białorusini, Żydzi, Tatarzy, Litwini, Niemcy, Rosjanie, Tatarzy, Ukraińcy i Romowie. Podziwialiśmy wiele obiektów zabytkowych, urokliwe miejscowości, będące spuścizną różnorakich kultur. Pilotka pani Danusia radziła sobie z naszymi emocjami, które były lekko podwyższone m.in. przez wysoką temperaturę - powyżej 30 o C.

Polska jest różnorodna, a Podlasie jest magiczne!
 

Powrót na górę strony