Aktualności SEiRP

Wilno 04 – 08. 08. 2021 rok

Na wycieczkę tym razem wybrało się 27 członków Stowarzyszenia Emerytów i Rencistów Policyjnych województwa zachodniopomorskiego, zorganizowaną przez Biuro Podróży „Maria” ze Szczecina. Z powodu panującej pandemii (wycieczka kilkakrotnie przekładana) wszyscy uczestnicy musieli posiadać przy sobie certyfikaty 2 - krotnych szczepień przeciw COVID-19 albo aktualny test.

W pierwszym dniu zwiedziliśmy zamek krzyżacki w Reszlu.  Przejazd do Świętej Lipki – jednego z najstarszych sanktuariów maryjnych w Polsce.

W drugim dniu naszej wycieczki poznawaliśmy z przewodniczką Kowno: Zamek z XIII w., kościół św. Jerzego i klasztor Bernardynów, kościół Trójcy Świętej wraz z byłym klasztorem Bernardynek (obecnie Seminarium Duchowne), dawna poczta konna, plac ratuszowy i ratusz, dom gdzie mieszkał Adam Mickiewicz, dom Perkuna-perła litewskiego gotyku, kościół Wniebowzięcia NMP (tzw. Kościół Witolda)- najstarsza świątynia katolicka w Kownie, archikatedra śś. Piotra i Pawła. Przejazd do Trok, zwiedzanie: sanktuarium Matki Bożej Trockiej, jako najstarsze sanktuarium maryjne na Litwie, Zamek Książąt na wyspie, karaimska kienesa (na Litwie są 2 kienesy w Wilnie i w Trokach). Kienesa jest to dom modlitwy Karaimów. Karaimi są nazywani „narodem jednej księgi”, bo wyznają tylko Stary Testament. Są wyznawcami – karaimizmu-odłam judaizmu, który sformował się na terenie Iraku w VIII w. Mieliśmy możliwość degustacji dań regionalnych kuchni karaimskiej-kibinów.

W trzecim dniu zwiedzaliśmy Wilno: sanktuarium Matki Bożej Miłosierdzia w Ostrej Bramie (Ostra Brama to najbardziej znana atrakcja Wilna, wzmianka o niej pojawia się w Inwokacji do Pana Tadeusza, w której wspominał o swoim uzdrowieniu) Starówki wileńskiej, a mianowicie: cerkiew Świętego Ducha z relikwiami męczenników wileńskich, klasztor bazylianów wraz z cerkwią Świętej Trójcy oraz Celą Konrada, Ratusz, zaułek gotycki z kościołem św. Anny i Bernardynów dom, w którym mieszkał A. Mickiewicz, Katedra z kaplicą i relikwiami św. Kazimierza, podziemia z grobami Elżbiety  Habsburżanki, Barbary Radziwiłłówny i Aleksandra Jagiellończyka. 

W czwartym dniu wycieczki dalsze zwiedzanie Wilna: największego i najpiękniejszego cmentarza polskiego na Rossie z grobowcem matki Marszałka Piłsudskiego i jego serca, a także nagrobkami szeregu innych wybitnych Polaków. Zwiedzanie kościoła św. Piotra i Pawła. Następnie: Pałac Prezydencki, Uniwersytet Wileński, Alumnat, kościół Ducha Świętego. Po południu wyjazd do Polski.

W piątym dniu wyjazd do Kętrzyna, zwiedzanie: Zamek, Bazylika Kolegiacka św. Jerzego i Gierłoży – kwatery Hitlera zwanej „Wilczym Szańcem”.

Nasza pilotka Danusia starała się, abyśmy jak najwięcej zobaczyli. Wilno to cudowne miasto, pełne zabytków i ciekawych miejsc. Jest miastem genialnym, niesamowicie przyciągającym, wręcz magicznym. Ma zagmatwaną, wielonarodową historię. Warto tu przyjechać, docenić wysiłek wszystkich pokoleń, które to miasto współtworzyły. Nieważne jakiej były narodowości  i wyznania. Nie sposób nie polubić tego miasta. Program był bardzo bogaty, a wycieczka dostarczyła nam wszystkim niezapomniane wrażenia. Było cudnie! Jedzenie bardzo dobre, pycha chłodniki. Wilno nam się podobało i na pewno tu wrócimy!
 
  • 1
    1
  • 2
    2
  • 3
    3
  • 4
    4
  • 5
    5
  • 6
    6
  • 7
    7
  • 8
    8
  • 9
    9
  • 10
    10
Powrót na górę strony