Zwiedzanie Choszczna
W dniu 11 czerwca 2016 roku członkowie SEiRP w Stargardzie wybrali się na wycieczkę do Bierzwnika w powiecie choszczeńskim. Wyjechaliśmy o godz. 8.00 ze Stargardu i udaliśmy się w kierunku Choszczna. Pierwszym punktem programu wycieczki było zwiedzenie KPP w Choszcznie.
Po przyjeździe do KPP zostaliśmy powitani przez Komendanta Powiatowego i jego Zastępcę oraz Przewodniczącego Koła Terenowego NSZZP. W towarzystwie Komendanta Powiatowego Policji zwiedziliśmy nowy budynek KPP na zewnątrz i wewnątrz łącznie ze wspaniałą strzelnicą pistoletową w podziemiach komendy. Następnie w towarzystwie Przewodniczącego Koła Terenowego NSZZP przy KPP w Choszcznie ruszyliśmy na zwiedzanie najbardziej atrakcyjnych punktów miasta - Kościół gotycki p.w. Narodzenia Najświętszej Marii Panny z XIV w. wybudowany przez joannitów - styl gotycki przy ul.Rynek. Wewnątrz kościoła na uwagę zasługują:
- Epitafium nagrobne burmistrza Mikołaja Rebentischa z XV w.,
- Epitafium nagrobne kolatorki Elżbiety von Schack z 1787 r., fundatorki dachu kościoła.
Podziwialiśmy też panoramę miasta nad jeziorem. Następnym punktem wycieczki był przejazd na pole golfowe „ Modry Las „ kilka kilometrów za Choszcznem. Obiekt „ Modry Las „ zaprojektowany przez Gary’ego Playera zyskał uznanie światowych ekspertów. Według ankiety ekspertów przeprowadzonej przez prestiżowy amerykański Golf Inc. Modry Las został wybrany finalistą rankingu na najpiękniejsze pole na świecie otwarte w sezonie 2009 / 2010.
Sam Gary Player opisuje Modry Las jako „pole z klasą, wyrzeźbione w pięknym, naturalnym krajobrazie wśród lasów sosnowych i jezior zasilanych wodą z pobliskiego źródła oraz połaci dzikich kwiatów – po prostu niesamowita lokalizacja.” W tak pięknej scenerii pod okiem miłego instruktora każdy uczestnik wycieczki mógł wypróbować uderzenia kijem golfowym w piłeczkę.
Następną atrakcją wycieczki było zwiedzanie szkółki leśnej na terenie Nadleśnictwa Bierzwnik w towarzystwie Nadleśniczego i jego pracowników. Kolejną atrakcją było zwiedzanie klasztoru pocysterskiego ulokowanego w Bierzwniku. Z opowieści Pani przewodnik dowiedzieliśmy się, że założony został w 1294 roku i jest znaczącym zabytkiem wczesnego gotyku ceglanego. Z pierwotnego kompleksu Klasztornego do dziś przetrwały: wschodnia część kościoła, wschodnie i południowe skrzydło klasztorne, fragment południowej elewacji kościoła oraz browar klasztorny.
Na terenie klasztoru prowadzone są badania archeologiczne. W sezonie przy kościele i w jego wnętrzu można oglądać wystawę przedmiotów wydobytych z ziemi a także zrobić fotografie i przyjrzeć się jak wygląda warsztat pracy archeologów. Zakończeniem wycieczki był przejazd do miejscowości Wygoń i piknik w lesie nad jeziorem. Późnym wieczorem wróciliśmy do Stargardu, zmęczeni ale pełni wrażeń .
Z. Kasendra