POSTĘPOWANIE KWALIFIKACYJNE
- Złożenie wymaganych dokumentów.
Dokumenty przyjmowane są przez cały rok, od poniedziałku do piątku w godzinach 7:30 – 15:30.
Osoby zainteresowane podjęciem służby w Policji mogą złożyć wymagane dokumenty w:
- Komendzie Wojewódzkiej Policji w Szczecinie ul. Małopolska 47, pokój nr 2,
- komendzie powiatowej lub miejskiej na terenie województwa zachodniopomorskiego,
- za pośrednictwem serwisu ePUAP, poprzez wypełnienie Elektronicznego kwestionariusza osobowego kandydata do służby w Policji
- Test wiedzy
Test wiedzy sprawdza poziom wiedzy kandydata z zakresu funkcjonowania Policji. Przeprowadzany jest w Szkole Policji lub w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Szczecinie. Test ma charakter rankingowy. Przykładowa baza pytań oraz wykaz aktów prawnych umieszczona jest na stronie internetowej Akademii Policji w Szczytnie www.akademiapolicji.edu.pl/dobor-do-policji
- Test sprawności fizycznej
Przeprowadzany jest zwykle w tym samym dniu co test wiedzy. Składa się z czterech prób sprawnościowych przeprowadzanych w jednym dniu:
- rzut oburącz zza głowy do przodu piłką lekarską o ciężarze 3 kg – ta próba zostanie zaliczona pozytywnie jeżeli osiągniesz odległość 4,5 m lub więcej,
- siady z leżenia na plechach w czasie 30 sekund – pozytywny wynik uzyskasz wykonując minimum 14 powtórzeń,
- bieg ze zmianą kierunku – aby zaliczyć pozytywnie tę próbę musisz ją wykonać w czasie 33 sekund lub szybciej,
- bieg z obieganiem stojaków w czasie 90 sekund – uzyskasz pozytywny wynik jeśli wykonasz co najmniej 19 powtórzeń.
- Badanie psychologiczne
Badanie przeprowadzane jest przez psychologów w jednostkach organizacyjnych Policji. Bezpośrednio przed przystąpieniem do badania kandydat jest zapoznawany z zakresem badania i sposobem jego przeprowadzania. Test psychologiczny przeprowadza się stosując następujące metody: test, kwestionariusz, wywiad i obserwację. Pozytywny wynik badania psychologicznego zachowuje ważność przez 24 miesiące.
- Rozmowa kwalifikacyjna
Rozmowa kwalifikacyjna ma na celu poznanie kandydata do służby w Policji i ocenę jego społecznych postaw wobec ludzi, jego motywację do podjęcia służby w Policji, a także ocenę jego umiejętności w zakresie skutecznego komunikowania się i innymi osobami.
- Ustalenie przez komisję lekarską zdolności fizycznej i psychicznej do służby w Policji
Celem tego etapu postępowania kwalifikacyjnego jest ustalenie przez komisję lekarską (podległą ministrowi właściwemu ds. wewnętrznych) zdolności fizycznej i psychicznej kandydata do służby w Policji. W ramach tego etapu kandydata poddany zostaje specjalistycznym badaniom lekarskim.
- Postępowanie sprawdzające określone w przepisach o ochronie informacji niejawnych
Postępowanie sprawdzające rozpoczyna się w chwili złożenia przez kandydata wypełnionej ankiety bezpieczeństwa osobowego. Postępowanie ma na celu ustalenie czy kandydat może uzyskać dostęp do informacji niejawnych, potwierdzony „poświadczeniem bezpieczeństwa”. Kandydaci są informowani o terminie i miejscu złożenia wypełnionej ankiety bezpieczeństwa osobowego (plik do pobrania na dole strony).
Podstawę prawną procedury kwalifikacyjnej stanowi ustawa z dnia 6 kwietnia 1990 r. o Policji (Dz.U. z 2024 poz. 145 z późn. zm.) oraz rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 14 lutego 2025 r. w sprawie postępowania kwalifikacyjnego wobec kandydatów do służby w Policji (DZ.U. 2025 poz. 248).